4 wskazówki dla rodziców wcześniaka

4 wskazówki dla rodziców wcześniaka

Posiadanie wcześniaka, który pojawił się na świecie kilka tygodni przed spodziewanym terminem, jest czymś, co martwi i zaskakuje rodziców tych dzieci.

Co powinni zrobić rodzice, gdy pojawi się wcześniak?

Pojawienie się dziecka na świecie jest zawsze powodem do nerwów i niepokoju, ale w przypadku wcześniaków (dzieci, które przychodzą na świat kilka tygodni przed planowanym terminem i których narodziny często wiążą się z komplikacjami), to uczucie niepokoju ze strony rodziców jest zwielokrotnione.

Z tego powodu, gdy w rodzinie pojawia się wcześniak, normalnym jest, że rodzice mają mieszankę uczuć, takich jak niepewność i strach, ale także nadzieja i chęć walki o swoje dziecko, aby jak najszybciej odniosło sukces. Na pewno jednak warto poznać etapy rozwoju niemowlaka.

Rozwiejcie wszystkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia dziecka

Jeśli Twoje dziecko urodziło się przedwcześnie, najprawdopodobniej po urodzeniu będzie musiało zostać przyjęte na Oddział Intensywnej Terapii Noworodka. W tym czasie, podczas pierwszych dni pobytu wcześniaka w szpitalu, należy rozwiać wszystkie wątpliwości, które przychodzą do głowy, pytając o nie lekarzy i pielęgniarki, którzy pracują z tymi dziećmi.

Personel tej jednostki szpitalnej wyjaśni Ci wszystko, co musisz wiedzieć o rozwoju Twojego dziecka, a także o wszystkich zabiegach, jakie będzie otrzymywało do momentu wypisania ze szpitala.

Zachowajcie spokój

Najważniejsze w przypadku pojawienia się wcześniaka jest zachowanie spokoju przez rodziców, aby przekazać pozytywny i optymistyczny stan umysłu dziecku, które właśnie przyszło na świat.

To normalne, że jesteś przerażona, gdy widzisz swoje dziecko pełne przewodów w inkubatorze, ale musisz pamiętać, że to wszystko nie sprawia Twojemu dziecku bólu, a wręcz przeciwnie, pomaga mu dojść do siebie, aby mogło stać się normalnym dzieckiem w jak najkrótszym czasie.

Przestrzegajcie procedur

Wcześniaki mają specyficzne potrzeby, do których, oprócz personelu medycznego w szpitalu, potrzebują także wszelkiego wsparcia i pomocy rodziców. W tym sensie lekarz lub pielęgniarki powiedzą Ci wszystko, co możesz zrobić dla swojego dziecka, np. zmienić pozycję dziecka, aby ułatwić rozwój ruchowy, lub zapewnić spokojne i relaksujące otoczenie, aby dziecko mogło rozwijać się w najlepszy możliwy sposób.

Kiedy idziesz do dziecka, ważne jest, abyś przestrzegał wszystkich instrukcji udzielonych ci przez personel medyczny szpitala, zwłaszcza niektórych środków higienicznych, aby zapobiec infekcjom dziecka z powodu drobnoustrojów, które przenosisz z zewnątrz: mycie rąk przed kontaktem z dzieckiem, używanie maski lub noszenie fartucha na ubraniu, to niektóre z podstawowych środków higienicznych dla rodziców, którzy pozostają ze swoimi wcześniakami w szpitalu.

Wprowadźcie nowe zasady w domu

Dzieci urodzone przedwcześnie mogą wrócić do domu, gdy osiągną wiek odpowiadający dacie ich pełnoprawnego urodzenia, o ile nie wystąpią u nich komplikacje zmuszające do dłuższego pobytu w szpitalu.

Jeśli dziecko zostało wypisane i wraca do domu, należy zachować szczególną ostrożność, aby utrzymać czystość w domu, nie dopuścić do kontaktu dziecka z osobami, które mają jakąkolwiek infekcję zakaźną, a także zapewnić spokojne otoczenie, w którym nie będzie wielu wizyt rodziny i przyjaciół, przynajmniej przez kilka pierwszych tygodni.