Klucz do zrozumienia otyłości u dzieci.

Klucz do zrozumienia otyłości u dzieci.

Nadwaga i otyłość u dzieci powinny być traktowane jako rzeczywisty problem, który ma wpływ na zdrowie publiczne na całym świecie. Problem jest znacznie poważniejszy, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Szacuje się, że ponad 20% populacji dzieci ma nadwagę, a ponad 18% jest otyłych.

Większa świadomość społeczna.


W ciągu ostatnich kilku lat liczba dzieci z nadwagą i otyłością niebezpiecznie wzrasta. Obecnie liczby te uległy stagnacji, ale nadal jest to problem, który należy brać pod uwagę. Dlatego ważne jest, aby podnieść świadomość społeczną w tym zakresie i zacząć tworzyć zdrowe nawyki żywieniowe. Dzieci powinny być uczone zdrowego odżywiania zarówno w domu, jak i w szkole. Nie można dopuścić, aby znaczna część populacji dzieci miała poważne problemy z wagą.

Czynniki ryzyka otyłości u dzieci.


Istnieje wiele czynników ryzyka związanych z problemem otyłości u dzieci, których należy za wszelką cenę unikać.

Wiele dzieci idzie do szkoły prawie bez śniadania. Prowadzi to do znacznego zaburzenia równowagi w zakresie składników odżywczych, których organizm potrzebuje na co dzień. Rodzice powinni zawsze mieć świadomość, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia i dlatego powinno być zbilansowane i zdrowe. Idealnie byłoby, gdyby na śniadanie zjadano niewielką ilość płatków zbożowych, owoce i niektóre produkty mleczne.


Innym czynnikiem ryzyka otyłości jest fakt, że dzieci nie sypiają dobrze i nie odpoczywają w wystarczającym stopniu. Często kładą się spać zbyt późno, przez co ich organizm nie odpoczywa tyle, ile potrzebuje, by następnego dnia czuć się energicznie. Normalne jest, że dzieci śpią od 8 do 9 godzin na dobę.


Dzisiejsze dzieci spędzają przed komputerami i telefonami więcej czasu niż potrzeba. Osoby te prowadzą siedzący tryb życia, co ma negatywny wpływ na ich wagę. Nie wykonują żadnych ćwiczeń fizycznych ani nie wychodzą na zewnątrz, by bawić się z innymi dziećmi. Wolą siedzieć przed ekranem komputera lub oglądać telewizję. Zadaniem rodziców jest zaszczepienie w dzieciach od najmłodszych lat bardziej aktywnego trybu życia i zapobieganie prowadzeniu przez nie całkowicie siedzącego trybu życia.


Dieta dzieci jest nieodpowiednia, co stanowi czynnik ryzyka otyłości. Ważne jest, aby codziennie spożywali warzywa i owoce oraz unikali takich niepożądanych produktów, jak potrawy smażone, ciastka przemysłowe i napoje słodzone. Należy uświadamiać dzieciom, że zdrowa i pożywna dieta jest ważna w walce z problemami związanymi z wagą.


Podsumowanie.


Nadwaga i otyłość u dzieci to prawdziwy problem dla całego społeczeństwa. Liczby te są nadal dość wysokie i ważne jest, aby zacząć wpajać dzieciom nawyki przeciwdziałające problemom z wagą. Za te liczby odpowiedzialni są głównie rodzice, którzy nie stosują zdrowych nawyków w życiu codziennym. Istnieje wiele czynników ryzyka, ale najważniejsze z nich to niezrównoważona i niezdrowa dieta, brak ćwiczeń fizycznych i sen trwający krócej niż potrzebuje organizm.

1 thoughts on “Klucz do zrozumienia otyłości u dzieci.

  1. Czemu się dziwić, skoro w wielu produktach typu chipsy i cola serwowany jest taki bezwartościowy syf.

Comments are closed.