Jakie są najczęstsze wakacyjne dolegliwości u dzieci?

Jakie są najczęstsze wakacyjne dolegliwości u dzieci?

W miesiącach letnich pewne stany chorobowe występują znacznie częściej niż w innych miesiącach roku. Dlatego dość często zdarza się, że dzieci cierpią na zapalenie ucha, mają opuchniętą skórę w wyniku ukąszeń lub niektóre dolegliwości żołądkowe spowodowane spożyciem zepsutej żywności. W każdym razie musimy być bardzo ostrożni w stosunku do najmłodszych domowników i starać się uchronić ich przed wszelkimi zaburzeniami, które mogłyby mieć negatywny wpływ na ich zdrowie. 

Biegunka.

To całkiem normalne, że w czasie letnich wakacji dzieci cierpią na biegunkę. Zmiana nawyków żywieniowych i obecność różnych wirusów, na przykład tych występujących w basenach, powodują, że dzieci cierpią na te dolegliwości żołądkowe. Jeśli dziecko cierpi na biegunkę, ważne jest, aby piło dużo płynów, aby uniknąć odwodnienia. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, biegunka powinna ustąpić w ciągu kilku dni.

Zapalenie ucha.

Inną z najczęstszych letnich dolegliwości wśród dzieci jest zapalenie ucha, zwłaszcza zewnętrznego. Dzieci spędzają dużo czasu pod wodą, zarówno na basenie, jak i na plaży, co powoduje zapalenie ucha zewnętrznego. Zapalenie ucha często powoduje duży dyskomfort i ból, a można mu zapobiec, stosując zatyczki wodne. Zapalenie ucha jest zwykle leczone antybiotykami i lekami przeciwzapalnymi. 

Ukąszenia przez owady.

Wysokie letnie temperatury powodują mnożenie się owadów, a wraz z nimi ukąszeń. Zwykle powodują zaczerwienienie skóry i pewien obrzęk. Komary są najbardziej aktywne i dlatego ważne jest, aby zapobiegać ukąszeniom dzieci. Ważne jest, aby nie dopuścić do ich drapania, ponieważ może to spowodować poważną infekcję w tym miejscu. Obecnie do odstraszania komarów często stosuje się repelenty w postaci pałeczek lub kremów. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie w pokojach dzieci lepów owadobójczych oraz moskitier w oknach. Jeśli dziecko zostanie ukąszone przez owada, zaleca się posmarowanie tego miejsca maścią zawierającą kortykoidy, aby zmniejszyć stan zapalny i wyleczyć infekcję.

Oparzenie przez meduzy.

Inną najczęstszą przyczyną użądleń w okresie letnim są meduzy. Oparzenia te są dość bolesne i należy je leczyć słoną wodą. Aby zmniejszyć silne swędzenie i obrzęk, dobrze jest przyłożyć do chorego miejsca trochę zimna.

Udar słoneczny.

W miesiącach letnich długotrwałe przebywanie w wysokich temperaturach może spowodować udar słoneczny u dziecka. Najczęstsze objawy to wysoka gorączka, bóle głowy, wymioty, nudności i drgawki. Jeśli u dziecka wystąpi udar cieplny, pierwszą rzeczą, jaką powinni zrobić rodzice, jest obniżenie temperatury ciała dziecka. W tym celu należy umieścić dziecko w zacienionym miejscu i zmoczyć jego ubranie, a także przyłożyć lód do głowy. Przyjmowanie płynów ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania odwodnieniu dziecka. 

Podsumowanie.

Są to niektóre z najczęstszych letnich dolegliwości lub schorzeń, które mogą dotknąć najmłodszych domowników. Zadaniem rodziców jest zapobieganie, w miarę możliwości, tym typowym letnim dolegliwościom u dzieci. Na szczęście większość z tych schorzeń nie stanowi zazwyczaj poważnego zagrożenia dla zdrowia dzieci.

1 thought on “Jakie są najczęstsze wakacyjne dolegliwości u dzieci?

Comments are closed.