Symptomy autyzmu, które warto znać

Symptomy autyzmu, które warto znać

Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) to zespół objawów, które różnią się u poszczególnych osób. Zaburzenia te są najczęściej spotykane u dzieci, ale mogą dotyczyć także dorosłych. Chociaż nie ustalono konkretnych przyczyn występowania zaburzeń ASD, badania wykazały, że często występują one rodzinnie. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma ASD ważne jest, abyś wiedział, na jakie objawy zwracać uwagę i co robić, gdy je rozpoznasz. Oto trzy typowe objawy ASD, o których należy pamiętać.

Co to jest autyzm?

Autyzm jest złożonym zaburzeniem rozwojowym mózgu, które może powodować znaczne deficyty społeczne, problemy z komunikacją i powtarzające się zachowania. Osoby z autyzmem mogą mieć trudności z rozumieniem sygnałów społecznych i komunikowaniem się z innymi. Nie jest to „zaburzenie” lub „stan”, który można „złapać” lub „nabyć”. Autyzm dotyka około 1 na 68 dzieci, czyli 1 na 42 chłopców i 1 na 36 dziewczynek. Na szczęście istnieją metody leczenia, które mogą pomóc wielu dzieciom z ASD w prowadzeniu udanego i niezależnego życia w przyszłości.

Wycofanie społeczne

Dzieci autystyczne mogą rzadziej niż inne dzieci inicjować interakcje społeczne lub reagować na nie, mogą też wchodzić w interakcje z innymi w nietypowy sposób. Mogą unikać aktywności społecznej lub fizycznej z innymi dziećmi. Dzieci z ASD mogą mieć bardzo ograniczone zainteresowanie lub wiedzę na temat rzeczy, które lubią inne dzieci. Mogą preferować spędzanie czasu w samotności lub z kilkoma bliskimi przyjaciółmi, mogą też mieć silne preferencje dotyczące pewnych czynności, takich jak oglądanie telewizji lub zabawa określoną zabawką lub grą komputerową. 

Powtarzające się zachowania i zainteresowania

Niektóre symptomy ASD obejmują nietypowe lub nadmierne zainteresowanie pewnymi przedmiotami, czynnościami lub zabawkami. Osoby z ASD mogą być bardzo zainteresowane pewnymi tematami, np. pociągami lub sztuką.  Osoby z ASD często mają też nietypowe lub intensywne zainteresowania, które wydają się nie mieć żadnego celu lub celu poza własną przyjemnością. Na przykład osoba może interesować się kolekcjonowaniem rzeczy, które nie mają żadnego celu poza tym, że są „rzeczami”, które ją interesują. Osoby z ASD mogą mieć obsesję na punkcie pewnych przedmiotów. Osoby z ASD mogą również wykazywać pewne powtarzające się zachowania, takie jak uderzanie rękami lub kręcenie przedmiotami. Osoby z ASD często cierpią na zaburzenia lękowe lub zaburzenia nastroju, dlatego ich zainteresowania i zachowania mogą wydawać się nieadekwatne do wieku danej osoby.

Opóźnienie mowy lub opóźnienie w rozwoju języka

Niektóre dzieci z ASD mają opóźnienia w nauce mówienia lub w rozwoju umiejętności językowych. Inne mają trudności z rozumieniem tego, co inni mówią podczas rozmowy. Niektóre osoby z ASD mogą mieć trudności z gramatyką i/lub ortografią. Niektóre osoby z ASD mogą mieć opóźnienia w rozwoju umiejętności komunikacji społecznej, takich jak rozumienie wyrazu twarzy, gestów czy tonu głosu.

Co robić, jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma ASD?

Najlepsza rada pochodzi od innych, którzy przeszli tę samą drogę: należy szukać pomocy. Nie trzeba przechodzić przez to samemu. Można nie wiedzieć, czego szukać, ale ważne jest, aby zwracać uwagę na następujące objawy. Jeśli dziecko wydaje się należeć do spektrum zaburzeń, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty. Osoby z ASD często korzystają z terapii grupowej, logopedycznej, terapii zajęciowej i zajęć z zakresu umiejętności społecznych. Jeśli u dziecka zdiagnozowano ASD, ważne jest, aby postępować zgodnie z planem leczenia.