Na czym polega nocne nietrzymanie moczu u dzieci?

Na czym polega nocne nietrzymanie moczu u dzieci?

Moczenie nocne jest normalnym etapem, przez który może przejść każde dziecko, ale nadal jest to dla niego etap nieprzyjemny. Problem ten jest rozwiązywany wraz z wiekiem dziecka i nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia.

Co to jest enureza dziecięca czyli nocne nietrzymanie moczu?

Enureza u dzieci to problem nocnego nietrzymania moczu u dziecka w wieku, w którym uważa się, że nie powinno do tego dojść. Takie zdarzenia nieświadomego oddawania moczu występują co najmniej dwa razy w tygodniu przez co najmniej trzy miesiące.

Dlaczego nocne nietrzymanie moczu występuje u dzieci?

Przyczyny nocnego nietrzymania moczu u dzieci nie są do końca poznane, jednak uważa się, że istnieją 3 główne powody.
1. Opóźniony rozwój pęcherza: kiedy rozwój pęcherza jest opóźniony, w nocy będzie on miał mniej miejsca na przechowywanie moczu.
2. Opóźniony rozwój nerek: nierozwinięte nerki mogą produkować więcej moczu, gdy organizm jest w stanie spoczynku.
3. Nieprawidłowa reakcja mózgu: mózg nie jest w żaden sposób opóźniony, ale nie jest w stanie obudzić się podczas snu.

Ile jest rodzajów moczenia nocnego u dzieci?

Enurezę u dzieci można podzielić na dwa rodzaje: pierwotną i wtórną. Pierwsza z nich jest zawsze powszechna, ale gdy pojawia się druga, lekarz musi poszukać konkretnych przyczyn.
1. Enureza pierwotna: odnosi się do dzieci, które nigdy nie kontrolowały swojego pęcherza w porze snu, więc normalne jest, że mają problemy w łóżku w zaawansowanym wieku.
2. Enureza wtórna: odnosi się do sytuacji, w której dziecko kontrolowało pęcherz, a potem nagle zaczęło nietrzymać moczu w nocy.

Od jakiego wieku specjalista powinien leczyć moczenie nocne u dzieci?

W wieku 5 lat dzieci są już w stanie opanować problem nietrzymania moczu, jednak zdarzają się przypadki, że dzieci w wieku 7 lat nadal nie mają wystarczającej kontroli, aby go uniknąć. Jedną z najczęstszych przyczyn takiego stanu rzeczy jest lęk dzieci przed samodzielnym spaniem, ale są też inne przyczyny, które zasługują na zbadanie.

W takich przypadkach należy udać się do urologa dziecięcego, aby upewnić się, że nie ma problemu z pęcherzem. Z drugiej strony, rozsądnie jest też zabrać dziecko na konsultację psychologiczną, ponieważ tego typu problem może być źródłem pewnego rodzaju wstydu, który należy leczyć.


Jakie są główne czynniki ryzyka wystąpienia moczenia nocnego u dzieci?

Do głównych czynników ryzyka rozwoju enurezy u dzieci należą stres i niepokój. Mimo że dzieci nie mają zbyt dużej wiedzy o życiu w ogóle, istnieją sytuacje, które — podobnie jak u dorosłych — mogą wywoływać u nich stres lub niepokój. W obliczu tej sytuacji, z którą mogą nie wiedzieć, jak sobie poradzić, zdarzają się noce z nietrzymaniem moczu i chwile, kiedy nie mogą się opanować. Istnieje także obciążenie rodzinne – dziecko, którego rodzice cierpieli na moczenie nocne w dzieciństwie, może samo zachorować na tę przypadłość.

W jaki sposób moczenie nocne w dzieciństwie wpływa na życie i rozwój dziecka?

 
Moczenie nocne w dzieciństwie może mieć poważny wpływ na psychikę dziecka. Dzieje się tak dlatego, że w ich wieku nie są w stanie zrozumieć, dlaczego dochodzi do takich sytuacji, co powoduje u nich zakłopotanie i stres. To ograniczy ich kontakt ze społeczeństwem w sytuacjach, które wymagają spania poza domem, takich jak nocowanie, spotkania rodzinne itp.