Jak budować zaufanie u dzieci? 3 złote zasady

Jak budować zaufanie u dzieci? 3 złote zasady

Budowanie zaufania u dzieci może wydawać się zadaniem niemożliwym do wykonania. Ale nie zapominajmy, że tak nie jest. Wiele badań wykazało, że im wcześniej zdobędziemy zaufanie naszych dzieci, tym łatwiej będzie im je zdobyć w późniejszym życiu. W związku z tym budowanie zaufania jest ważne od samego początku relacji z dzieckiem. W tym artykule przyjrzymy się kilku pomocnym wskazówkom, które mogą pomóc w osiągnięciu tego celu raczej wcześniej niż później.

Nie miej zbyt wysokich oczekiwań

Nie chcesz przecież skazać swojego dziecka na porażkę, prawda? Dzieci słuchają i przyjmują wszystko, co mówisz o sobie i o swojej roli w życiu. Oznacza to, że jeśli ciągle będziesz mówić o wyższych oczekiwaniach wobec nich, to narazisz je na porażkę. Dzieci są bardzo spostrzegawcze i wiedzą, kiedy próbujesz wywrzeć na nich presję. Będą starały się spełnić Twoje oczekiwania, ale zrobią to w sposób, który nie spełni Twoich i który sprawi, że poczują się jak porażki. Dzieci ciągle się uczą, są podatne na wpływy i bardzo wrażliwe na otoczenie. Dlatego, jeśli chcesz, aby wyrosły na pewnych siebie, zdolnych dorosłych, pamiętaj, aby stawiać im odpowiednie oczekiwania. Bądź realistą. Bądź cierpliwy. Bądź zachęcający. Ciesz się z ich błędów i porażek. Pomóż im uczyć się na błędach i porażkach, pomagając im nauczyć się, jak się podnieść i spróbować ponownie.

Bądź dostępny i osiągalny

Chcesz, aby Twoje dziecko czuło, że może z Tobą porozmawiać o wszystkim? Nawet o najbardziej frustrujących lub dezorientujących uczuciach, których doświadcza? Jest to najlepszy i najszczerszy sposób komunikowania się dziecka z Tobą. Często oczekujemy, że nasze dzieci będą mogły rozmawiać z nami o tym, co dzieje się w ich życiu, ale nie zawsze jesteśmy gotowi, by ich wysłuchać. Dlatego priorytetem powinno być bycie dostępnym dla swojego dziecka. Wyznacz w ciągu dnia takie miejsce, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał, odłóż telefon, abyś mógł skupić się na dziecku i jego potrzebach, i uczyń z bycia dostępnym dla dziecka swój priorytet.

Pokaż dziecku, że Ci zależy

Wiele życiowych trudności, których doświadczają nasze dzieci, wynika z braku silnej więzi z jedną osobą w ich życiu. Dlatego jeśli pokażesz dziecku, że Ci na nim zależy, będzie ono bardziej skłonne otworzyć się przed Tobą. Znajdź sposoby, aby wyrazić swoją miłość do dziecka. Wyrażaj swoją miłość poprzez czyny, a nie tylko słowa. Może to oznaczać takie rzeczy, jak upewnianie się, że dziecko ma co jeść lub pić w ciągu dnia, zabieranie go na ćwiczenia, czytanie mu, zapewnianie mu miejsca, które może nazwać „swoim”, pomaganie mu w odrabianiu lekcji, a nawet po prostu rozmawianie z nim o jego dniu. Te drobne rzeczy mogą bardzo pomóc w pokazaniu dziecku, że jest dla Ciebie ważne.